Straipsniai

Kaukių standartų, įvertinimų ir filtravimo veiksmingumo palyginimas / 2020-04-02

Kaukės standartai gali būti sunkiai suprantami: N95, FFP1, P2 ar chirurginė kaukė? Šis trumpas straipsnis aptaria kaukių rūšis, vertes ir jų veiksmingumą filtruojant daleles.

Pirmiausia pradėkime nuo kaukių rūšių (arba sertifikavimo tipų). Apskritai yra 3 (arba kartais 4) dažniausiai naudojamų vienkartinių kaukių rūšys. Tai yra vienkartinės veido kaukės, chirurginės kaukės ir respiratoriai.

Chirurginė kaukė standartizuoja šalies mikronų efektyvumą

Kaukių standartai ir veiksmingumo esmė

  1. Vienkartinės kaukės (dažniausiai vieno sluoksnio, labai plonos) įprastai yra veiksmingos tik sustabdant didesnes dulkių daleles ir tai padaro gana gerai.
  2. Chirurginės kaukės standartai turi aukštesnius reikalavimus viruso dydžio (0,1 mikrono) dalelėms gaudyti. Jie skiriasi priklausomai nuo regiono.
  3. Taršos kaukės (respiratoriai) paprastai sustabdo >90% viruso dydžio dalelių. Norėdami pamatyti tikslius kiekvieno sertifikavimo reikalavimus, galite naudoti prieš tai buvusios lenetelės vaizduojamą vertinimo sistemą.

Kaukės standartai skiriasi pagal šalį

Kiekviena šalis turi savo kiekvienam kaukės tipui turi atskirą sertifikavimo standartą. Pavyzdžiui, Europa chirurginėms kaukėms naudoja EN 14683 standartą, o Kinija - YY 0469 standartą. Priklausomai nuo šalies kiekvienas standartas šiek tiek skiriasi, tačiau iš esmės yra panašus.

Reikalavimai šiai kaukei yra mažiausi

Standartai, kuriems taikomi mažiausi veiksmingumo reikalavimai, yra vienkartinės veido kaukės (nereikėtų painioti su chirurginėmis kaukėmis). Chirurginėms kaukėms keliami aukštesni reikalavimai, o respiratoriams - aukščiausi reikalavimai. Respiratoriai taip pat yra labiau prigludę ant veido (duomenys rodo, kad jų tinkamumas yra didesnis) nei chirurginės ir vienkartinės veido kaukės.

„N95 Mask Fit Test“ filtravimo efektyvumas

3M ar FFP1 ar N95? Ką reiškia kaukių skaičiai ir raidės?

Tinklalapio lankytojas to paklausė koronaviruso ir Pitta kaukių komentarų skiltyje prieš kelias dienas:

Ar galėtumėte paaiškinti: jei kaukė yra FFP2 arba 3, bet NE 3M rūšies - kokį poveikį ji turi prieš koronavirusą? Ačiū!

Staiga prireikus kaukės, visas pasaulis per naktį turi tapti kaukių žinovais. Šie sertifikatai užduotį daro daug painesnę. Štai santrauka.

N95, N99, FFP1, FFP2 ir FFP3 kaukės

Įvertinimai apima filtravimo lygį, kuris yra mums svarbiausias, bei kitus dalykus. Galite galvoti apie tokius filmus kaip G, PG, PG-13, R. Filmų įvertinimai nurodo į tai, kas juos gali žiūrėti.

Filmų įvertinimo sistema, tokia kaip ffp1 ffp2 n90 n95 n100 respiratorių įvertinimo sistema

EN 149: 2001 + A1: 2009 / ASTM F2100 / NIOSH

Tai yra standartai   kaukėms. Jie nurodo taisykles ir testavimo metodus, kurių turėtų laikytis įmonės, kad įvertintų savo kaukes. Šie standartai apibūdina aukščiau pateiktus N95, FFP1 ir FFP2 reitingus. Naudodamiesi filmo įvertinimo analogija, galite galvoti apie tai taip: žmonės, kurie peržiūri filmus ir pasirenka tinkamą filmo įvertinimą, turi turėti taisyklių rinkinį, kad nuspręstų, ar filmas laikomas PG-13, ar R. Jie laikysis šių taisyklių, kad įvertintų filmą. Šie standartai ir yra kaukių taisyklių rinkinys.

Kodėl jų tiek daug? „EN“ standartai yra skirti ES. „ASTM F2100“ (NIOSH) skirtas JAV. Daugelis kitų šalių taip pat turi savo reitingų sistemas.


Svarbūs kaukių įvertinimų supratimo patarimai

1. Trijų atsitiktinių tyrimų metu nustatyta, kad chirurginės kaukės yra tokios pat veiksmingos kaip ir N95 kaukės, užkertančios kelią viruso plitimui. Jie svarsto, kad pagrindinė to priežastis yra ta, kad bet kokia kaukė gali sumažinti kontaktą „akis į akį“, nors mes dėl to ir nesame užtikrinti.

2. Jei nešiojate kaukę su vožtuvu, esate apsaugoti. Vožtuvas į kaukę nepraleidžia jokio oro. „Tinkamumo bandymo“ duomenimis nustatyta, kad kaukės su vožtuvais dažnai yra vienos didžiausių.

Kaukės pritaikymo efektyvumo vožtuvas prieš vožtuvą

Tačiau vožtuvai neapsaugos ir kitų žmonių. Jei sergate ir kvėpuojate, dalis drėgmės iš jūsų kvėpavimo gali išeiti per vožtuvą ir sukelti pavojų kitiems.

3. Tyrimais nustatyta, kad "pasidaryk pats" kaukės gali išfiltruoti dalį viruso dydžio dalelių. Nors filtruojant virusus jos nėra tokios veiksmingos kaip chirurginės ar N95 kaukės, jos vis tiek gali suteikti tam tikros naudos. Jos taip pat gali sumažinti tiesioginį kontaktą.

Informacija gauta iš https://smartairfilters.com/en/blog/comparison-mask-standards-rating-effectiveness/

Ar kaukės gali sustabdyti viruso daleles? / 2020-04-02

Kinijoje prasidėjus koronavirusui, milijonai žmonių per naktį turi tapti kaukių žinovais. Tačiau kaukės yra sudėtingos. Kuri kaukė gali mane apsaugoti nuo virusų? Ar chirurginės kaukės sustabdo koronaviruso daleles? Ar aš turiu naudoti kaukę N95, kad apsisaugočiau nuo gripo?

Laimei, mokslininkai jau sukaupė tikslius duomenis apie oro taršos kaukes, kurie gali atsakyti į šiuos klausimus.

Kokios yra koronaviruso dalelės?

Pirmiausia, reikia žinoti kokio dydžio yra koronvirusas. Mokslininkai jau panaudojo elektroninius mikroskopus, kad išmatuotų, koks yra korono viruso dydis. Koronaviruso dalelės (mokslinis pavadinimas „virionai“) yra sferos, kurių skersmuo yra maždaug 0,125 mikrono (125 nm). Mažiausios dalelės yra 0,06 mikrono, o didžiausios - 0,14 mikrono.

Koronaviruso viruso dalelių dydis

Tai reiškia, kad koronaviruso dalelės yra mažesnės už PM2.5 ribą, bet didesnės nei kai kurios dulkių dalelės ir dujos.

Dabar, kai mes žinome, kokio dydžio yra dalelės, ar kaukės sustabdo koronaviruso daleles? Pasižiūrėkime į du paprastesnius klausimus.

1. Ar kaukės gali sustabdyti koronaviruso daleles?

Skeptiškas atvejis:  

Esant viruso protrūkiui, kai kurie žmonės sakė: koronavirusas (ir kiti virusai šiuo klausimu) yra mažas, o kaukės yra tokios plonos. Jos negali sugauti mažų koronaviruso dalelių. „Business Insider“ pasinaudojo šia logika savo straipsnyje. Jo pavadinime teigiama, kad kaukės „tikriausiai tavęs neapsaugos“.

Mokslinis tyrimas:

Edinburgo universiteto tyrėjai išbandė skirtingas įprastas kaukes. Jie naudojosi dyzelino generatoriumi (mėginant imituoti automobilio išmetimą) ir vamzdynais išmetančius daleles pro kaukes. Norėdami pamatyti, kiek dalelių praėjo pro kaukę, jie panaudojo dalelių skaitiklį. Štai mano itin moksliškas sąrankos pateikimas:

Viena svarbi detalė - jų naudojamas dalelių skaitiklis išmatavo daleles, kurios dydis siekė iki 0,007 mikrono. Toks skersmuo yra 10 kartų mažesnis nei koronaviruso. Mes kalbame apie tikrai mažas daleles!

Jie išbandė daugybę kaukių ir štai ką jie nustatė:

N95 kaukės chirurginės kaukės Respro dalelių fiksavimo bandymo duomenys

3M pramoniniai filtrai sugebėjo sugauti daugiau nei 95% dalelių iki 0,007 mikrono. Atsižvelgiant į tai, kad naujienų agentūros teigė, jog chirurginės kaukės negali užfiksuoti nanodalelių, ypač stebina tai, kad chirurginė kaukė sugebėjo užfiksuoti 80% mažų dalelių.

Kaukės fiksuoja automobilio išmetimą

Gerai, tačiau tai buvo automobilio išmetimo vamzdis. Galbūt viruso dalelės yra kažkuo kitokios? Kitame tyrime tyrėjai nufotografavo tikras viruso daleles ant N95 kaukių. Kaukės sustabdė daugiau nei 95% viruso dalelių.

N95 kaukės fiksuoja viruso daleles

Net ir prastai veikiančios kaukės užfiksavo daugiau nei 90% virusų. Tyrėjai pasirinko dvi N95 kaukes, kurių ankstesnio tyrimo rezultatai buvo prasti. Tačiau net ir šios prastesnės priemonės, esant didžiausiam oro srautui, vis tiek sustabdė 94% dalelių.

N95 kaukės fiksuoja viruso daleles

IŠVADA: Kaukės (įskaitant chirurgines ir N95 kaukes) gali sustabdyti virusus ir netgi daleles, kurių dydis yra 10 kartų mažesnis.

2. „Gerai, jie gali sustabdyti daleles, kurios yra mažesnės nei koronavirusas. Tačiau jas nešiojant visas oras tiesiog patenka pro šoną“.

Skeptiškas atvejis:  

Kaukė veikia teoriškai, tačiau tokie testai nėra naudojami su tikrais veidais. Kai iš tikrųjų nešiojate kaukes, jos tinkamai nepriglunda, todėl iš esmės yra nenaudingos.

Mokslinis tyrimas:

Norint atsakyti į šį klausimą, jums reikia tikrai brangios mašinos, kuri testuoja kvėpavimą. Laimei, mes sugebėjome rasti tokią mašiną, kad išbandytume kaukių diapazoną.

Taršos kaukės N95 tinka bandymo TSS 3M

Mėlynas vamzdelis tikrina orą iš kaukės, o baltas tikrina orą iš jo vidaus (daugiau informacijos apie kaukės pritaikymo bandymo metodus).  

„Smart Air“ įkūrėja Anna Guo ir Pekine įsikūręs daktaras Richardas Saint Cyrastaip pat atliko kaukių tinkamumo testus, todėl susisteminau visus mūsų duomenis. Štai kaip gerai kaukės apsaugojo mūsų veidus:

Užteršimo kaukių respiratorius tinka bandymo duomenims

Net ir uždėtos ant žmonių veido kelios 3M kaukės sugebėjo sustabdyti daugiau nei 99% mažų 0,01 mikrono dalelių (10 kartų mažesnių nei koronavirusas). Be to, chirurginės kaukės buvo stebėtinai veiksmingos - jos sugavo 63% mažų viruso dydžio dalelių.

Galutinis atsakymas: Kaukės gali sustabdyti dalels, kurių dydis siekia net 0,007 mikrono - 10 kartų mažesnes nei virusai ir daug mažesnes nei PM2.5. Be to, jos veikia stebėtinai gerai net kai žmonės jas nešioja. Chirurginės kaukės yra ne tokios geros, tačiau pigesnės ir lengviau prieinamos.

Informacija gauta iš https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks-n95-surgical-mask/

Kokios yra geriausios medžiagos "pasidaryk pats" kaukėms? / 2020-03-31

Koronaviruso protrūkio metu išparduotos apsauginės kaukės, todėl daugeliui žmonių teks pasitenkinti, ką kai kurie mokslininkai pavadino „paskutiniu šiaudu“ - „pasidaryk pats“ kaukė.

Geriausias medžiagos audinys pasidaryk pats kaukes, kad užfiksuotų virusus

Vandens kokybės Lietuvoje rodikliai / 2013-07-28

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos ATASKAITA APIE GERIAMOJO VANDENS SAUGĄ IR KOKYBĘ LIETUVOJE, paruošta 2012 metais.

Lietuvoje viešai teikiamą vandenį naudoja 75% gyventojų. Lietuvoje geriamojo vandens šaltinis yra požeminis vanduo. Išimtis Klaipėdos miesto 3-ioji vandenvietė, joje požeminis vanduo dirbtinai papildomas paviršiniu vandeniu (vanduo imamas iš Karaliaus Vilhelmo kanalo).

Informacija apie geriamojo vandens saugos ir kokybės neatitikimus didžiosiose miestuose 2010 m. Pažymėtina, kad tirta tik dalis cheminių medžiagų, pateikti rezultatai lentelėje parodo ne patį kokybiškiausią vandenį:

Pasikeitusioje sveikos mitybos piramidėje vis svarbesnis vaidmuo tenka vandeniui / 2013-06-15

Net žiemą nuo sauso oro kenčia žmogaus organizmas, nes didžiąją dalį laiko praleidžiame uždarose patalpose, o čia oro drėgnumas neretai būna toks kaip Sacharos dykumoje.

Kiekvieną dieną – po aštuonias stiklines geriamojo vandens. Šia taisykle turėtų vadovautis žmonės, norėdami džiaugtis gera savijauta ir nesikankinti dėl vidurių užkietėjimo, naujų raukšlių.

Sukepusios lūpos, išdžiūvęs gomurys, suvytusi oda – šie požymiai rodo, kad organizmui trūksta skysčių, nors žmogus gali smarkiai neprakaituoti.

Tyrimų duomenimis, šalies gyventojų mityba nėra sveika.

„10 stiklinių vandens“ (III savaitė) sumažėjo svoris, nebeliko pagirių / 2013-06-15

Mielos moterys, paruoškit indus su vandeniu, nes šiandien yra viena iš trijų progų per metus, kai itin retai staigmenas darantis jūsų vyriškis bent jau teoriškai turėtų grįžti su gėlėmis, o jums nereiktų galvoti „ką ir vėl tas bjaurybė prisidirbo“.

„10 stiklinių vandens“ (II dalis) dingo galvos ir nugaros skausmai / 2013-06-15

Pasveikinkit vienu kitus, juk tai daryti šitaip lengva! Su saule, su pavasariu, su stikline vandens - tegul visi nustemba. Man pirmoji pavasario diena ypatinga dar ir tuo, jog šiandien yra lygiai dvi savaitės, kai gyvenu „10 stiklinių vandens“ per dieną ritmu.

Eksperimentas: 326 stiklinių vandens / 2013-06-15

Praėjo lygiai keturios savaitės nuo vasario pabaigos. Kas čia tokio ypatingo, paklaustumėte. Visų pirma tai, jog, užuot pradėję mėgautis pavasariu, mes ir toliau, norime to ar ne, turime gerėtis žemę apklojusiu sniego patalu.

Eksperimentas: 10 stiklinių vandens per dieną (I dalis) / 2013-06-15

Penktadienis, tad gurkšnis po gurkšnio ištuštinu jau ketvirtą stiklinę. Ne, ne kokio tauraus gėrimo, po kurio gyvenimas nusidažo kitomis spalvomis, o išsijungę savitvardos bei saiko saugikliai skatina elgtis žaismingai, nerūpestingai ir gal kiek valiūkiškai. Paprastai tokios akimirkos vėliau atsimenamos dėliojant fragmentinę mozaiką bei raustant dėl to, ką norėtum tarsi išrauti iš taip netolimos praeities.

Vandens filtrų skirtumai ir palyginimai / 2013-04-13

Vandens filtrai, be pavadinimo arba taivanyje pagaminti vandens vandens valymo sistemų elementai - filtrai.

Prašome atidžiai apžvegti skirtumus, kuo skiriasi vandens filtrai bei kaip išsirinkti kokybišką vandens filtrą.

Puslapis 1 iš 8

Klauskite

Klauskite

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com