Gręžinio, šaltinio, šulinio vanduo

Šaltiniai bei šuliniai Lietuvoje / 2013-03-29

Specialistai: nešvariausias vanduo – šuliniuose
AUŠRA JAKUBONYTĖ

Ekspertai sako, kad Lietuvoje vandentiekio tiekiamas geriamasis vanduo yra geras ir saugus. Tačiau teigiama, kad kai kuriuose rajonuose vandenyje aptinkama per daug geležies, amonio ir fluoro. Norėdami gerti švaresnį vandenį, kai kurie žmonės naudoja šaltinių vandenį, tačiau, anot ekspertų, nėra garantijos, kad jis pakankamai kokybiškas. Specialistai perspėja atkreipti dėmesį į šulinių vandens taršą – 40 proc. šiais metais tirtų šulinių  vanduo neatitinka kokybės reikalavimų.

Šulinių vanduo / 2012-04-02

Šulinių vandenį Lietuvoje vartoja beveik 1 mln. gyventojų. Daugumai šių žmonių – tai vienintelis geriamojo vandens šaltinis. Deja, gruntinį vandenį iš tiesų nėra saugu vartoti. Tyrimai rodo, kad per 40 procentų tirtų šulinių nustatyta padidėjusi mikrobinė tarša, vidutiniškai 30 procentų visų šulinių ir net iki 90 procentų šulinių, esančių miestuose ar gyvenvietėse, yra užteršti nitratais. Taip yra todėl, kad į šulinius vanduo patenka iš arčiausiai žemės paviršiaus esančio vandeningo sluoksnio, taigi jo kokybė labai priklauso nuo šulinio vietos parinkimo, šulinio įrengimo ir priežiūros ir, žinoma, ūkinės veiklos.

Ar galima vartoti šulinio vandenį? / 2011-10-30

Galima, bet tik po ištyrimo dėl cheminių medžiagų ir pavirinus. Beveik trečdalis Lietuvos gyventojų maisto gamybai ir buities reikmėms naudoja šachtinių šulinių vandenį. Žmonės nežino, ar tas vanduo yra saugus ir sveikas. Per 40 proc. tirtų šachtinių šulinių vandens yra užteršta nitratais, iki 50 proc. – nustatyta mikrobinė tarša. Šulinio vandens kokybė priklauso nuo šulinio vietos, jo įrengimo, sodininkystės intensyvumo ir šulinio priežiūros. Trąšų perteklius patenka į požeminius vandenis ir užteršia geriamojo vandens šaltinius azoto junginiais (nitratais, nitritais, amoniaku) ir bakterijomis.  Nitratų toksinis poveikis žmogui atsiranda dėl jų virtimo žmogaus organizme į nitritus. Nitritai paverčia kraujo hemoglobiną į methemoglobiną, kuris gali sukelti mirtį dėl vidinio deguonies bado. Reiktų žinoti pirmuosius klinikinius methemoglobinemijos (methemoglobino kraujyje) požymius: mėlynavimas, dėmėta oda, dusulys, traukuliai. Patys jautriausi yra kūdikiai iki 3 mėn. amžiaus. Nitratai labai pavojingi ir nėščiosioms.

Nerimo priežastis - šulinyje gyvenančios kirmėlės / 2011-10-30

Vytauto g. 43 namo gyventojai nebe pirmą kartą kreipiasi į redakciją dėl šulinyje įsiveisusių kirmėlių. Praėjusią vasarą kirmėlės buvo mažos ir priminė spalines. Gyventojai įsitikinę, kad kirmėlių padaugėjo ir jos pasidarė didesnės.

Anot gyventojų, kartais, iš šulinio pasėmus kibirą vandens, ten plaukioja iki dvidešimt gyvų kirmėlių.

Šaltinių cheminė sudėtis - koks tas šaltinių vanduo? / 2011-10-30

Šiame dokumente apžvelgti vandens tyrimai ir juose rastos cheminės jungtys, blogiausi rodikliai yra nitratai, nitritai o tai vieni kenksmingiausių junginių. Nors jų būtų ir 1mg/l tai yra nuodai.

Ar žinome kokį vandenį geriame? / 2010-08-29

Vanduo - labiausiai paplitusi Žemėje medžiaga. Ji dengia 2/3 Žemės paviršiaus. Vandens yra visuose gyvuosiuose organizmuose ir jis būtinas gyvybei palaikyti. Lietuvoje naudojamas paviršinis ir giluminis vanduo.

Beveik 1 mln žmonių naudoja paviršinį (šulinių) vandenį. Geriamojo vandens įstatymas numato, kad vandens švara, sauga ir kokybe savo namų ūkiuose žmonės rūpinasi patys. Susirūpinti yra rimtas pagrindas, nes geriamojo vandens kokybė daro didžiulę įtaką žmogaus sveikatai.

Klauskite

Klauskite

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com